Asociácia na ochranu novinárskej etiky v Slovenskej republike – AONE podporuje vyhlásenie šéfredaktorov na podporu nezávislých novinárov na Ukrajine a v Rusku

Nezávislí novinári na Ukrajine a v Rusku si zaslúžia podporu a obdiv.

Vladimír Putin rozpútal vojnu. Teraz chce umlčať novinárov, ktorí píšu pravdu o jeho vojnovom zločine. Jeho cenzori spustili útok na ostávajúce slobodné médiá. Tie, ktoré Putin desaťročie označuje za nepriateľov Ruska a agentov zahraničných mocností.

Ruská polícia zatýka novinárov, ktorí chcú, aby sa čo najviac ľudí dozvedelo o protestoch v ruských mestách proti Putinovej vojne.

Ruský cenzorský úrad chce zakázať slobodným médiám a novinárom používať slová ako invázia, útok, ostreľovanie alebo vojna. Chce, aby hovorili o mierovej misii a zverejňovali informácie len z vládnych zdrojov.

Lenže pravdu nemôžu umlčať ani v Rusku a ani na Ukrajine.

Stojíme pri všetkých našich kolegoch, ktorí bránia pozostatky slobody slova v Rusku. Ukrajinskí novinári nebránia len svoju krajinu, ale aj právo nás všetkých na slobodu.

Naši kolegovia sú dnes na Ukrajine v ohrození, ale to sú teraz všetci Ukrajinci. Dôležité je, že sa znovu ukazuje, akí dôležití sú pre slobodnú spoločnosť nezávislí a odvážni novinári.

Naši kolegovia sa snáď rýchlo vrátia zdraví a v bezpečí domov. Naši ruskí a ukrajinskí kolegovia tam však zostanú a zaslúžia si našu podporu a obdiv.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME

Peter Bárdy, šéfredaktor Aktuality.sk

Matúš Kostolný, šéfredaktor denníka N

Lukáš Diko, šéfredaktor, Investigatívne centrum Jána Kuciaka

Štefan Hríb, šéfredaktor, týždeň

Jakub Prokeš, šéfredaktor Pravda

Csaba Nyerges, šéfredaktor Új Szó

Jaroslav Vrábeľ, šéfredaktor, Korzár

Marian Zima, predseda Asociácia na ochranu novinárskej etiky v SR

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!